Instalacja grzewcza bez zaworów kulowych

 

Jedną z najważniejszych instalacji w każdym domu i mieszkaniu jest instalacja grzewcza. Oczywiście, w krajach śródziemnomorskich, w których zimy są bardzo łagodne, instalacje te zdecydowanie różnią się od tych, stosowanych w Polsce, czy innych krajach Europy Środkowej. Każdy, kto był choć raz na wakacjach w Grecji lub Włoszech, na pewno zauważył na ścianach pomieszczeń grzejniki elektryczne. Taka właśnie metoda ogrzewania jest stosowana w tych krajach.

Czy grzejniki elektryczne są skutecznym sposobem ogrzewania pomieszczeń? Oczywiście że tak, choć trzeba zaznaczyć że ten sposób ogrzewania sprawdza się wyłącznie przy temperaturze, która nie spada poniżej 0 stopni Celsjusza. Niewątpliwą zaletą takich grzejników jest łatwość ich montażu, nie wymagająca wcześniejszego przygotowania instalacji, doprowadzającej ciepłą wodę. Grzejnik elektryczny może zostać zamontowany w każdym miejscu na ścianie, do którego zostanie doprowadzona elektryczność. Nowoczesne grzejnik elektryczne oferują również możliwość bardzo precyzyjnego sterowania ich pracą.

Gdzie w takim razie najlepiej umieścić grzejniki? Załóżmy, że jest to małe pomieszczenie. Oczywiście najczęściej wybieranym miejscem jest miejsce pod oknem. Czasem jest i ono nie pasuje. Trzeba wziąć to pod uwagę w trakcie budowy mieszkanka i jego urządzania, ponieważ pozwoli uniknąć to sytuacji, gdzie grzejniki znajdować się będą w niewłaściwych miejscach. Na przykład przy sprzęcie elektrycznym. Grzejniki powinny być od niego oddalone, bo zwiększona ilość ciepła może działać na sprzęt niekorzystnie.

Co warto dodać, grzejniki wiele osób umieszcza na ścianach, lecz lekko wyżej. Wtedy owszem, możemy mieć większy wybór miejsca, gdzie grzejniki zawisną. W małych pomieszczeniach jest to dość popularna metoda. Również w łazienkach grzejniki wiszą wyżej, niż wysokość człowieka. Grzejniki mają łatwy dostęp do siebie, jednak nie przeszkadzają w codziennych czynnościach.